Život v důchodu s sebou přináší mnohá úskalí a nepříjemnosti. Lidé v důchodovém věku začínají trpět různými nemocemi, a zvyšuje se množství léků, které by měli pravidelně užívat. Díky nižším příjmům však mnoho z nich nemá dostatek peněz, aby mohli uhradit doplatky za léky, které leckdy dosahují i několik set korun za jedno balení. Stále častěji se tak setkáváme s případy, kdy se senioři vyhýbají návštěvě lékaře a zanedbávají svou léčbu, protože si to jednoduše nemohou finančně dovolit.

Kolik zaplatí senioři za léky

Od letošního roku byl limit na doplatky léků snížen u seniorů nad 65 let na 1000 Kč ročně. Znamená to, že pokud senior utratí na doplatcích za léky více než 1000 Kč ročně, pojišťovna mu zbylé peníze na konci roku vrátí. Bez ohledu na to, že i 1000 Kč je pro mnoho důchodců příliš mnoho peněz, částku, kterou vám pojišťovna po čase vrátí, musíte nejdřív zaplatit. A to bývá kamenem úrazu, protože mnoho lidí v důchodovém věku si tolik peněz nemůže dovolit utratit. Navíc se do limitu na doplatky léků započítává pouze cena nejlevnějšího léku se stejnou léčivou látkou, přestože lékař seniorovi předepsal kvalitnější a dražší preparát.

Určitá možnost získat léky zadarmo existuje. V každé skupině léků, kterých je několik set, musí být ze zákona jedna varianta, která je zcela bez doplatku. Většinou to však bývají ty nejlevnější a nejméně účinné varianty léků. Pokud chce důchodce dostat skutečně kvalitní léčbu, musí si připlatit leckdy až několik stokorun za balení léku. Nebylo by lepší zrušit doplatky pro seniory úplně?

Inspirujme se v zahraničí

Doplatky za léky jsou problém zejména v případě chronických onemocnění jako například cukrovka, kde se léky nebo injekce musejí brát pravidelně, aby nedocházelo ke zhoršení nemoci. U našich severních sousedů, našli na tento problém jednoduché řešení. Polská vláda schválila veškeré léky zdarma pro důchodce nad 75 let již v roce 2016. Opatření se setkalo s velkým úspěchem a zvýšilo přístup starých lidí k léčbě, kterou si dříve mohli jen stěží dovolit.

Jak ušetřit na doplatcích za léky

  • Na výdajích za léky můžete ušetřit, pokud si obejdete několik lékáren ve vašem okolí a budete se shánět po nejlepší cenové nabídce. Doplatky za léky se totiž mohou v jednotlivých lékárnách lišit, někdy i o několik desítek korun na jednom balení.
  • Pokud máte v okolí nemocnici, zkuste se zeptat na cenu léků tam. Nemocniční lékárny mívají většinou nižší doplatky. Nevýhodou mohou být občasné fronty.
  • Pokud má vaše lékárna kromě kamenné prodejny i e-shop, často se vyplatí koupit léky online a vyzvednout si je na prodejně. V e-shopech také můžete získat nejrůznější slevové kupony, které vám umožní ušetřit při dalším nákupu.
  • Pokud berete léky dlouhodobě, vyplatí se nechat si předepsat najednou větší balení. Jednak vás doplatek za 1 balení vyjde levněji než za stejné množství léku v několika baleních, jednak nebudete muset tak často k doktorovi a do lékárny.
  • V některých případech existuje k předepsanému léku levnější varianta, takzvané generikum (lék se stejnou účinnou látkou od jiné firmy). O této možnosti se poraďte se svým lékárníkem.

Doplatky za léky by měly být pro seniory zrušeny

Je smutné, a nevypovídá to nic dobrého o stavu společnosti, když staří lidé, kteří celý život poctivě pracovali, vychovávali další generace a pomáhali budovat svět, ve kterém nyní žijeme, byli nyní, když to nejvíce potřebují, ponecháni na pospas chudobě. Nárok na kvalitní lékařskou péči a zajištění léků zdarma těm, kteří si je nemohou dovolit, by mělo patřit mezi základní morální povinnost společnosti, které tito staří lidé během svého aktivního života nemálo přispěli.

Jak se na to dívám já?

Chci seniorům pomoci. Pokud to šlo v Polsku, proč bychom neměli prosadit totéž i u nás?