Mobilní zařízení s připojením na internet otevírají lidem možnosti, o kterých se nám před 15 lety ani nesnilo. Tablety s přístupem na internet umožňují lidem získávat informace, a udržovat kontakt s blízkými kdekoli na světě. Obzvlášť pro starší lidi jde doslova o bránu do světa, který je dnes ve velké míře digitální.

Do digitálního světa se v dnešní době přesouvá čím dál více lidských aktivit. Nákupy, přístup k novým informacím, i komunikace s ostatními lidmi. Starší lidé, kteří neumějí používat nové digitální technologie, popřípadě nemají přístup k internetu, se ocitají v čím dál větší sociální izolaci.

Jaké výhody přináší seniorům používání tabletu s připojením na internet

  • Sociální kontakty. Díky sociálním sítím mohou být senioři v kontaktu se svými blízkými, ať jsou kdekoli na světě.
  • Zdraví. Tablet umožní přístup k informacím o metodách zdravotní péče, léčbě nemocí, i zdravé životosprávě. Senioři si mohou vybrat si lékaře podle recenzí na internetu, nebo snadno zjistit ordinační hodiny.
  • Pohodlí. Možnost zvětšit si písmena a vysoký kontrast zajistí čitelnost i pro osoby se slabším zrakem. Wi-Fi připojení umožní seniorům používat tablet kdekoli v domě.
  • Digitální technologie umožní starším lidem přístup k nejnovějším informacím. Neztrácí tak kontakt s nejnovějšími událostmi.
  • Zábava. Hry a zábavný obsah podporují mentální svěžest dříve narozených.
  • Nakupování. Pohodlné online nakupování umožní seniorům zajistit si vše potřebné z pohodlí domova. Přístup k uživatelským recenzím umožní dělat zodpovědnější nákupní rozhodnutí.

Častým argumentem seniorů, proč nepoužívají tablety je: “to je na mě moc složité” nebo “já už tomu nerozumím”.  Ve skutečnosti je intuitivní dotykové ovládání tabletu pro seniory mnohem vhodnější než u jakékoli jiné elektroniky.

Výzkumy ukázaly, že senioři dokážou text na tabletu přečíst v průměru o sekundu rychleji, než text na běžném papíru. Jelikož kontrast s přibývajícím věkem vnímáme stále hůře, starším lidem vyhovuje vysoký kontrast aktivního displeje.

Podle vědeckých výzkumů také používání moderních komunikačních technologií účinně snižuje pocit osamění u starších osob, a zvyšuje pocit osobní pohody.

Jak se na to dívám já?

Nemládneme. S přibývajícím věkem přibývá starostí. Naše dospělé děti mají příliš mnoho starostí se svými rodinami – v současné turbulentní době skoro víc než kdy předtím – a my potřebujeme zůstat soběstační co nejdéle. Počítače jsou příliš složité, mobily mají moc malý displej a droboučké ovládání, ale s tabletem a trochou pomoci od města, ve kterém jsme celý život žili a kde jsme platili daně, může být život o hodně jednodušší.

Chci seniorům pomoci, zejména pokud může být pomoc takhle snadná. Je ale třeba začít na úrovni hlavního města Prahy.

I proto kandiduji. I proto chci na Magistrát.